Vášeň pro veterány se táhne napříč generacemi, říká Jan Škorpil

Americké klasiky mohou být láskou na celý život a v posledních letech se ukazuje, že jsou často také výbornou investicí. Jan Škorpil z Bald Eagle Garage se s námi podělil o zkušenosti s dovozem, renovací a prodejem amerických legend.

Jak vznikl nápad dovážet legendární americká auta?
Nápad vznikl celkem jednoduše. Už od dětství mě auta zajímají. Když přišel ten správný věk, pomohla nám rodina za velkou louží si sen splnit. Když jsme za nimi byli na návštěvě, tak padlo definitivní rozhodnutí auta dovážet a už tam jsme po nějakých začali koukat. Hned po návratu domů jsme se do toho pustili a pořád se rozvíjíme.

Vzpomenete si na první auto, které jste dovezli?
První auto byl Chevrolet 3100 z roku 1954, který jsme do posledního šroubku zrenovovali. Strávili jsme na něm snad 1000 hodin.

V ČR jsou investice do veteránů velmi populární, máte srovnání, jak je to v ostatních zemích?
Ano, v České republice zažíváme v současné době ohledně investic do veteránů velký boom. V některých evropských zemích ovšem tento trend již panuje několik let, což může být spojeno s jejich celkově lepší ekonomickou situací. Lze předpokládat, že tento boom bude trvat i v příštích letech, neboť cena těchto veteránu dlouhodobě neklesá, ale naopak roste.

Jak vypadá běžný klient? Chce zajímavě zhodnotit peníze nebo si spíše plní sen? Jedná se spíše starší generaci?
Určitě chce zhodnotit peníze, ale také si splnit sen. Řekl bych, že se tahle vášeň pro veterány táhne napříč generacemi. Nemáme věkově omezenou klientelu. Pokud má někdo finance, které chce investovat do koupě krásného amerického auta, tak se mu snažíme maximálně vyjít vstříc a to nejen po materiální stránce, ale také uspokojit jeho sny.

Jak se jezdí v těchto autech? Je to leštěnka na pouťové výjezdy nebo se dá využít na každodenní používání?
Každý to bere po svém. Někdo jen leští a jezdí na srazy a jiní auta používají, co nejvíc to jde. Máme zákazníky po celé České republice, takže je možná i na vás zhodnotit, jak často potkáváte klasická americká auta na českých silnicích.

Pod pojmem amerických Muscle Cars si většina lidí vybaví Ford Mustang z konce 60. let. Je o mustangy největší zájem nebo mají klienti různé preference?
O mustangy je velmi velký zájem. Ale do této skupiny patří také třeba Dodge Charger, Challenger nebo Corvette, které jsou na tom hodně podobně. Pak jsou ale také zákazníci, kteří poptávají americké Cruisery jako je Cadillac, Lincoln atd.

Jak moc inspirují zákazníky známé filmy Bulitův případ, 60sekund atd.?
Za mě je to určitě inspiruje hodně. Myslím, že díky těmto filmům má v ČR Mustang velkou popularitu.

Zařizujete pro zákazníky i následný servis? Jak moc složité je sehnat náhradní díly?
Kolem těchto aut děláme opravdu všechno. Kompletní renovace, generální opravy motorů a převodovek a samozřejmě dovoz náhradních dílů. Díky kontaktům a praxi umíme sehnat většinu náhradních dílů. Někdy to není nic jednoduchého, ale dokážeme si poradit.

Máte originální a vtipnou prezentaci na sociálních sítích. Kdo ji vymyslel a kdo ji realizuje?
Snažíme se být autentičtí a prezentovat se tak, jak se prezentujeme normálně v životě. Příspěvky píšeme tak nějak všichni. Samozřejmě po předchozí domluvě, aby v tom nebyl chaos. Jedeme v tom celá rodina.

Jaké je Vaše auto snů?
No tak těch je opravdu hodně. Kdyby mi někdo řekl, ať si vyberu jen jedno, tak bych to asi opravdu nevymyslel.