Toyota vyvinula přenosný zásobník na vodík

Automobilka Toyota společně s dceřinou společností Woven Planet Holdings vyvinula prototyp přenosného výměnného zásobníku na vodík. Váží pět kilogramů a usnadní každodenní přepravu a dodávku vodíkové energie potřebné k provozu běžných zařízení a spotřebičů v domácnostech i mimo ně.

Prototyp chce Toyota otestovat na několika místech včetně japonského chytrého města budoucnosti Woven City. Vodík přináší zásadní výhody. Při jeho používání se neprodukuje žádný oxid uhličitý a pokud se vyrábí za použití obnovitelných zdrojů (vítr, sluneční záření, geotermální energie nebo biomasa), minimalizují se též emise CO 2 při samotné výrobě. Vodík nachází uplatnění při výrobě elektřiny v systémech palivových článků a lze jej též přímo spalovat. Toyota a Woven Planet společně s ENEOS Corporation plánují vybudovat komplexní vodíkový dodavatelský řetězec. Cílem je urychlit a zjednodušit výrobu, přepravu a každodenní používání vodíku.

Experimenty se zaměří na obyvatele Woven City a okolí. Cílem je vybudovat uhlíkově neutrální společnost, kde mají všichni přístup k čisté energii. Zpočátku v Japonsku a následně po celém světě. Zásobník má kompaktní rozměry, délku 40 cm a průměr 18 cm. Je snadno přenosný a cenově dostupný. Flexibilní objem umožňuje nasazení pro nejrůznější každodenní potřeby. Relativně jednoduchá infrastruktura může naplnit potřeby energie v odlehlých oblastech bez elektrifikace. Výhodou je rovněž rychlý převoz na místo v případě přírodních katastrof. Woven City bude zkoumat a testovat řadu způsobů využití vodíkových zásobníků, ať již pro potřeby mobility, uplatnění v domácnostech a v mnoha budoucích aplikacích. Výzkumníci Woven City plánují vodíkové zásobníky dále vylepšovat, aby umožňovaly snadné použití a disponovaly stále vyšší hustotou energie.