Indianapolis Motor Speedway - okruh s kapacitou 400.000 diváků

V našem seriálu o slavných závodních okruzích nespíme zapomenout na USA. Samotné automobilové závody tam mají dlouho tradici a o legendární okruhy není nouze. My začínáme tím nejvějším. Je jím Indianapolis Motor Speedway. Co do počtu návštěvbníků se týká o největší okruh světa. Nabízí více než 250.000 míst pro sedící diváky, pokud se využijí přírodní tribuny, tak počet návštěvníků přesahuje 400.000.

Carl Fischer je jméno, které za stojí za stavbou okruhu, který byl dokončen v roce 1909. To zněj dělá třetí nejstarší závodní okruh na světě. Jen pro zajímavost, tím nejstarším je Milwaukee Mile. Původní povrch okruhu byl z dehtu a drceného kamene. Série tragických nehod donutila majitele změnit povrch. Ten se rozhodl vydláždit povrch cihlami. Cihel se celkem spotřebovalo 3,2 milionu. Dláždění bylo hotové za neuvěřitelných 63 dnů. Dnes tuhle éru připomínají cihlami vydlážděná cílová/startovní čára a přezdívka "Cihelna".

První závod 500 mil v Indianapolis se zde uskutečnil za velkého zájmu diváků v roce 1911 a vítězem se stal Rayem Harron. Během 1. světové války dráha sloužila jako letiště a sklady pro armádu, ale od roku 1919 se po ní opět rozjely závodní vozy. V letech 1950-1960 se závody konané na této trati započítávaly do mistrovství světa Formule 1. Ta se do Indianapolis vrátila mezi roky 2000 a 2007. Nejezdil se však celý ovál, využívala se pouze poslední klopená zatáčka a cílová rovinka. Zajímavostí je, že se jezdilo v opačném směru, než bylo na okruhu běžné. Okruh v průběhu své historie hostil celou řadu závodů. 500 mil Indianapolis, NASCAR, F1, MotoGP a další.