Správné držení těla a bolesti zad jsou častým problémem řidičů. Může pomoci vhodná obuv? XERO!

Přirozené držení těla není jen elegantní, je to základní kámen dlouhodobého zdraví. A tajemství dosažení lepšího postoje se skrývá v nohou. Obuv, kterou si vyberete, může totiž držení těla ovlivnit. Správný typ pak může pomoci přirozenému držení těla, poskytuje pohodlí a lepší rovnováhu. „Správné držení těla je takové nastavení pohybového aparátu, při kterém jsou vazy, šlachy, svaly a klouby v co nejmenším zatížení a napětí. Jde tedy o takové postavení, při kterém své tělo vlastně šetříme, a které bychom si měli podvědomě zafixovat tak, aby se pro nás stalo zcela přirozené,“ říká Aryna Levchenko z českého zastoupení Xero Shoes.
V základu existují dva typy držení těla: dynamické a statické. Dynamické držení těla je způsob, který používáme například při chůzi, běhu nebo předklonu. Statické držení těla pak, když se nehýbeme, sedíme, stojíme, klečíme nebo ležíme. Špatné držení těla může mít dalekosáhlé důsledky ovlivňující naši fyzickou pohodu. Jedná se o nesprávné postavení pohybového aparátu, špatnou cirkulaci krve, bolest v zádech nebo v oblasti krku, vyšší náchylnost ke zraněním, nadměrnou zátěž na vazy a klouby, snížený rozsah pohybu, zvýšené napětí svalů, oslabení svalů či třeba i zhoršené dýchání.

„Ke špatnému držení těla může přispívat řada faktorů. Sedavý způsob života, kdy trávíte delší dobu sezením nebo hrbením se nad stolem či v dopravních prostředcích, negativně ovlivňuje držení těla. Nedostatek pohybu pak může oslabit svaly, které podporují držení těla. Špatná ergonomie na pracovišti, jako je nesprávné nastavení stolu, dlouhé sezení nebo nesprávné umístění obrazovek počítače, také ovlivňuje pohodu plynoucí ze správného držení těla. Také spánek v polohách, které nepodporují správné vyrovnání páteře dlouhodobě škodí. Stres, úzkost a vypjaté emoce vedou ke zvýšenému svalovému napětí. „Boty pak svou stavbou mohou také ovlivnit držení těla a nevhodná obuv může narušit přirozenou schopnost nohy nabídnout tělu stabilní základnu,“ říká pohybový specialista Jan Nevěčný z projektu Movementcamp.cz. Zvýšené podpatky běžně používaných bot posunou těžiště dopředu. To mění přirozené postavení těla a může vyvinout dodatečný tlak na chodidla, kotníky, kyčle, kolena nebo záda, aby se přizpůsobily této změně těžiště. Úzká špička většiny konvenčních bot může stlačit prsty k sobě a bránit jejich přirozenému roztažení. To může ovlivnit celkovou stabilitu chodidel, rovnováhu a držení těla. Silné, tuhé podrážky snižují zpětnou vazbu a ovlivňují propriocepci, tedy komunikaci těla s mozkem a rovnováhu. Nohy poskytují smyslové informace mozku, abyste mohli efektivně pohybovat celým tělem. Když ztratíme kontakt se zemí, naše tělo může ztratit schopnost provádět drobné korekce, které nám pomáhají udržovat správné dynamické držení těla.
Zatímco běžné boty mohou negativně ovlivnit držení těla, barefoot, minimalistická obuv napodobuje pocit, že jste naboso, a zároveň poskytuje nohám patřičnou ochranu. Proto mohou pomoci zlepšit držení těla. Většina bot má zvýšený podpatek, takzvaný drop, který posunuje automaticky těžiště člověka dopředu. To nutí kotníky, kolena, boky a záda přizpůsobit se a způsobuje napětí. „Barefoot čili minimalistické boty nezvedají patu, což drží těžiště celého těla ve středu nad chodidly. Mají také tenkou, ale přesto ochrannou podrážku, takže lze bezpečně cítit pod nohama zemi a dát svému mozku zpětnou vazbu potřebnou k provádění dynamických změn držení těla. Stejným způsobem, jako pevné základy udávají stabilitu budovy, tak roztažení prstů u nohou a správná funkce chodidla poskytuje lepší rovnováhu, když stojíte, chodíte nebo běžíte. Barefoot boty mají širší špičku, která dává prstům volnost roztažení pro lepší rovnováhu, stabilitu a držení těla,“ uzavírá Jan Nevěčný.

Společnost Xero Shoes byla založena v roce 2009 a vyrábí pohodlné, lehké, sportovní a neformální boty vyrobené tak, aby byla „noha na prvním místě“. Posláním společnosti je pomáhat lidem zažít pohodlí a výhody obuvi inspirované bosou nohou, která jim umožňuje přirozený pohyb. „Live Life Feet First“. Spoluzakladatel a CEO, Steven Sashen, založil Xero Shoes poté, co zjistil, že běh naboso vyřešil léta jeho běžeckých zranění. Člověk ale boty potřebuje. První Xero Shoes byly uvedeny na trh v prosinci 2009, v Evropě pak v listopadu 2021 a nyní má kompletní řadu neformální a sportovní obuvi, kozaček a sandálů, které nosí zákazníci ve věku 2-92 let v 97 zemích celého světa pro téměř každou příležitost.

Tip na vhodnou obuv do fitness pro začátečníky i pokročilé: Xero Shoes Prio Neo Pokud chcete ideální sportovní boty, které jsou vhodné nejen do fitness centra nebo venkovní sportovní aktivity, pak zkuste Prio Neo. Boty jsou velmi elegantní s jednolitou konstrukcí a svrškem ze síťoviny. Podšívka odvádí vlhkost a udrží vaše nohy v pohodě i při náročném tréninku či sportovním výkonu. Pro značku Xero Shoes je charakteristický napínací systém, který drží vaši nohu bezpečně na místě ať již budete ve fitness zvedat závaží, věnovat se jinému cvičení či tréninku. Boty můžete kombinovat nejen se sportovním oblečením, ale také si je vzít k džínům na pochůzky po městě, do práce nebo na procházku se psem. Xero Shoes Prio Neo seženete ve variantě modré, černé nebo světle šedé.
Boty Xero Shoes mají nevyvýšenou patu (“zero drop”) pro správné držení těla, jsou designované nízko při zemi pro dokonalou rovnováhu a hbitost, mají flexibilní podrážku, která vám poskytne tu správnou míru ochrany pro pohyb v naprostém pohodlí a bezpečného vnímání půdy pod nohama. Xero Shoes Prio Neo koupíte za 3000 Kč v internetovém obchodě xeroshoes.eu/cs/ a ve specializovaných prodejnách a e-shopech.